...znaczna część kultury stworzonej przez człowieka opiera się na stosowaniu papieru,
od którego też zależy jej przekaz!
Pliniusz (23-79 r. n.e.) "Historia naturalia"
Zainteresowanie papiernictwem i drukarstwem sprawiło, iż zacząłem zgłębiać stare księgi i rozmawiać z osobami zajmującymi się dawnymi rzemiosłami. Po uruchomieniu czerpalni kupowałem stare maszyny i urządzenia, które wykorzystywałem w procesie produkcji. I tak w moim domu pojawiły się pierwsza praska introligatorska pochodząca z XIX w, ołowiane czcionki, prasa drukarska - "Bostonka", gilotyna i żeliwny magiel z końca XIX w. Początkowo były to pojedyncze sztuki, z biegiem czasu moja kolekcja zaczęła się powiększać. Często odwiedzałem niewielkie stare pracownie, kupowałem urządzenia z zamykanych zakładów. Wiele maszyn udało mi się odremontować i na nowo uruchomić, ponownie tchnięto życie w czcionki, które żyją tylko wtedy, gdy się nimi drukuje.
Niestety wiele cennych pamiątek z przeszłości zaginęło bezpowrotnie, zaś wiedza kolejnych pokoleń o dawnych rzemiosłach jest coraz mniejsza. Pragnąc przybliżyć, szczególnie najmłodszym, historię papiernictwa i drukarstwa opracowałem warsztaty edukacyjne. Nie pozwalają one jednak w pełni przedstawić tajników dawnej sztuki rzemieślniczej, gdyż wiele spośród zabytkowych maszyn, które posiadam jest zbyt duża i ciężka, by wozić je na pokazy. Tak zrodziła się idea utworzenia
Aktywnego Muzeum Papiernictwa i Drukarstwa.
Moim celem jest zebranie starych maszyn, ksiąg i rycin w muzeum, gdzie odwiedzający po zapoznaniu się z historią drukarstwa i papiernictwa oraz towarzyszącymi im technikami wytwarzania mogliby własnoręcznie wyczerpać i zadrukować kartkę papieru.
W chwili obecnej w moich zbiorach posiadam : gilotynę Krause rok 1882, złociarkę Krause rok 1900, maszyny drukarskie typu Boston format A5+ oraz A4. Powielacze - Gestetner rok 1929, grubościomierze do papieru firmy Schopper, żeliwne prasy i praski introligatorskie, kaszty, czcionki drukarskie oraz zrekonstruowane XVI w. sita papiernicze żeberkowe.
Aktualnie poszukujemy miejsca, gdzie takie muzeum mogłoby zostać utworzone. Mam nadzieję, że wkrótce będę mógł zaprosić Państwa do przekroczenia progu wyjątkowego miejsca, gdzie w atmosferze przesyconej duchem zamierzchłych czasów będzie można odkrywać tajniki wiedzy dawnych mistrzów.